Tabulky, tabulky a nic než tabulky 😂 Ptáte se, co má tabulka společného s penězi? Tak čtěte dál, myslím, že odpověď najdete hodně rychle 😉
Přemýšlím, kdy se ze mě tabulkový maniak vlastně stal.. Nooo, už je to pár let. A vlastně mě k tomu nevědomky přivedl můj první zaměstnavatel. V Kuchyňském studiu jsem kromě navrhování kuchyní přijímala i peníze, většinou se jednalo o zálohy na kuchyně. Měli jsme zavedený sešit, kam se psaly příjmy a výdaje. Takové mini účetnictví „má dáti/dal“.
Byl to malý sešit velikosti A5 s tvrdými deskami a každý měsíc začínal na nové dvoustranně. Na začátku každého měsíce jsem spočítala peníze v pokladně a zapsala červeným centropenem do sešitu na první řádek. A pak jsem pečlivě zapisovala „každou korunu“, která z pokladny odešla a která zase přišla..
Když se to vezme kolem a kolem, tak je linkovaný sešit vlastně taková jednoduchá tabulka. Máte v něm řádky i sloupce tvořící buňky, do kterých zapisujete text i čísla. Když nad tím teď tak přemýšlím, strašně mě to bavilo, takže opravdu můžu říct, že už tehdy se ze mě postupně začínal stávat tabulkový maniak 😄
Od té doby jsou tabulky mojí součástí
Ať už ve formě jednoduchého sešitu, tak později i v podobě klasické Excelovské tabulky. Další sešit jsem si založila, když jsem začátkem roku 2008 začala chodit s přítelem. Chtěla jsem mít napsané a tak nějak pod kontrolou, co a za kolik jsem kupovala.
Potom jsem si začala psát příjmy a výdaje na malý papírek, který jsem měla v peněžence. Vždycky jsem si nový papírek založila v den výplaty. Spočítala jsem si všechny peníze v peněžence a napsala to na první řádek hned vedle datumu.
Hurááá Excel 😁
Klasickou Excelovskou tabulku jsem začala používat na konci roku 2012. Díky insolvenci mi banka zrušila účet a já si výplatu musela nechat posílat na účet rodičů. Tím pádem měla naše domácnost příjmy i výdaje ze třech směrů. Papírkovou metodu jsem používala pořád, ale přeci jen Excelovská tabulka je o hodně přehlednější. Navíc se v Excelu dá jednoduše sčítat a odečítat a já tak měla dokonalý přehled.
No a tohle praktikování mini účetnictví „má dáti/dal“ mi vydrželo dodnes 😊 Když jsme tehdy ještě s přítelem začali spolu bydlet a já mu ukázala svoji tabulku příjmů a výdajů, začal se mi smát, zvlášť když viděl např. položku 5 Kč 😂 Ale o tom to je, psát každou korunu. Protože jak se říká „korunka ke korunce“ a najednou je půlka výplaty pryč…
A takhle vypadá moje tabulka od konce srpna 2016, kdy jsme spolu s tehdejším přítelem (dnes už manželem) začali bydlet. V červnu 2017 přibyla ještě kolonka na výdaje spojené s naším mrňousem Vašíkem 😊 Na každý rok mám samostatný list a na jakékoliv jiné výdaje mám taky nový list (např. svatba a dovolená).
Moje doporučení na závěr?
Všem vřele doporučuju si svoje příjmy a výdaje zapisovat. Je jedno kam, záleží na Vás, co Vám bude vyhovovat. Jde o to, abyste to měli „černé na bílém“ a hned uvidíte, za co utrácíte a kde by se případně dalo ušetřit 😉 Někomu třeba bude vyhovovat tzv. obálková metoda, kdy si výplatu rozdělíte na týdny. Pak budete přesně vědět, kolik peněz můžete v tom daném týdnu utratit. Když utratíte míň, uložte si peníze bokem do jiné obálky, na kterou sahejte jen v případě, že do ní budete chtít dát ušetřené peníze z dalšího týdne 😉
To by bylo k tomuto tématu tabulkového maniaka asi všechno, co jsem Vám chtěla říct. Kdybyste se mě chtěli na cokoliv zeptat, napište mi, ráda Vám odpovím a poradím 😊